Підбиті підсумки року

23 грудня ц.р. у Прес-центрі Київського палацу спорту дружньо зібралися делегати конференції, які підбили підсумки діяльності чернігівського земляцтва у поточному і обговорити плани наступного 2010 року.

Як сказав голова Ради товариства Віктор Ткаченко, - незважаючи на кризові моменти та інші негаразди, у нашому земляцтві відбулося немало помітних акцій й визначних подій. Головне – за цей рік ми зміцніли організаційно і виросли до 3300 активних членів земляцької громади. І в цьому наша сила! Ми вийшли на новий, більш якісний рівень роботи.

Приємно відчувати (про це свідчать чисельні повідомлення ЗМІ), що Чернігівське земляцтво залишається лідером серед громадських організацій. У цьому, в першу чергу, велика заслуга районних відділень. На їх рахунку чимало цікавих ідей, які успішно втілюються у добрі справи. Ось декілька конкретних фактів:
- При активній допомозі керівника Корюківського відділення В. Устименка і його заступників розроблена районна довгострокова програма соціально-економічного розвитку сільських населених пунктів Корюківщини.

Віктор Ткаченко порадив усім керівникам районних відділень познайомитися з цим документом, (він представлений у офісі земляцтва), щоб спільно з місцевою владою розробити подібну програму, мета якої – забезпечення життєздатності сільського господарства, розвиток соціальної сфери села та збереження селянства на Чернігівщині.

Ця сфера особливо важлива в діяльності нашого товариства. Як говорить статистика, тільки за останні роки в Чернігівській області населення скоротилося на 16 тисяч чоловік, вже більше сорока сіл не мають жителів. Сумна статистика… І ми не можемо стояти осторонь від цієї болючої проблеми!

У цій важливій справі багато зроблено Чернігівським, Козелецьким, Прилуцьким та Бобровицьким районними відділеннями. Нагадую тільки про один факт діяльності Чернігівського осередку: за 2009 рік сільським жителям була надана гуманітарна допомога на 275 тисяч гривень. При активній участі М. Компанця для розміщення людей похилого віку передано на баланс Смолинської сільради будівлю (1300метрів квадратних). Нині ведеться робота по залученню інвесторів для добудови приміщення.

Завдячуючи особистій участі керівника Козелецького відділення Володимира Саченка надана фінансова допомога (до 2 млн.грн.) на закупівлю медичного обладнання сільських лікарень району.

Багато доброчинних справ для земляків зробили члени Сосницького відділення на чолі з Олексієм Орєховичем. У червні сосничани безоплатно передали 30 персональних комп’ютерів Авдієвській та Змітнівській сільським радам, надана медична гуманітарна допомога (ліки, бинти, капельні та інші обладнання) для сільських медичних закладів Сосничини під час епідемії грипу.

На протязі поточного року учасник Великої Вітчизняної війни Микола Васильович Тудель для обладнання музею кобзаря Вересая в Сокиринцях передав 2 тис. грн.., подарував сільській бібліотеці 500 книг, а також закупив стільці для місцевої бібліотеки.

Значна участь земляцьких колективів у духовній сфері. Прилуцьке відділення з допомогою Чернігівського земляцтва і мецената Юрія Коптєва успішно провело Всеукраїнській відкритий конкурс акторської майстерності ім. Миколи Яковченка, який став знаковою подією у культурному житті Прилук і Києва.

На основі угоди про співробітництво з обласною держадміністрацією та обласною радою, договору про співпрацю столичних земляцтв з Київською міською держадміністрацією, проведено ряд важливих громадсько-культурних заходів. Особливе місце приділялось відзначенню 66-річчю визволення Чернігівщини від німецько фашистських загарбників, вшанування пам’яті видатних земляків Миколи Гоголя, Олександра Довженка, Михайла Коцюбинського, Павла Тичини, Георгія Вороного та Миколи Яковченка.

З найбільш значимих заходів року слід, зокрема, назвати згаданий уже конкурс авторської майстерності ім. Миколи Яковченка, конкурс краси «Міс Чернігівська киянка» та конкурс дитячого малюнку «Чернігівщина – землі квітучої краса», а також ярмаркові та інші акції у Ніжині, Сосниці та Прилуках. Була надана благодійна допомога інвалідам, ветеранам війни та праці до Дня Перемоги, організована поїздка дітей з Чернігівщини на циркові та інші театралізовані вистави у Києві, закладка десятигекторного саду у Корюківськотму районі, допомога у виданні книг авторів-земляків та збірника «Літературний Чернігів», участь у загально земляцьких толоках у Національному музеї архітектури і побуту України. За цей період були організовані земляцькі поїздки до Козельця, Батурина, Чернігова, Качанівки, Ніжина, Бобровиці, Корюківки, Новгород-Сіверського, Ріпок, Прилук, Сосниці та інших сіл малої батьківщини.

У цьому році вперше була проведена організація передплати на газету «Отчий поріг», за допомогою земляцтва готується до виходу у світ книга «Моя Чернігівська родина», яка буде представлена на щорічному зібранні, а також інші видання. Завершується робота над книгою «Топоніміка Чернігівщини», ідею якої підтримав Герой України, академік Петро Тимофійович Тронько.

Іще одна цікава і радісна подія відбулася на початку грудня цього року. У Колонному залі Національної філармонії академік Тронько урочисто вручив премію ім. Дмитра Яворницького нашому земляку Василю Устименко за чудову книгу «Жукля» про рідне село.

Не відстають від корюківчан Ріпкинське відділення (Коваленко В.В.), Чернігівське (Компанець М.П.), Новгород-Сіверське (Засульський М.В.), Козелецьке (Саченко В.І.), Менське (Ткач М. М.), Куликівське (Лузан В.В.)Семенівське (Нараєвський О.В.), Прилуцьке (Кривонос П.О.), Борзнянське (Проценко Ю.О.)
Добре працюють Сосницьке (Орєхович О.Ф.), Бобровицьке (Пінчук А.М.), Ічнянське (Вощевський М.М.), Городянське (Назимко П.С.), Носівське (Черненко В.П.), Варвинське (Кальний В.П.) та Коропське (Карацюба А.М.) відділення. У цих та інших осередках, як і в цілому у земляцтві, робота на місцях набула більш системного характеру. Всі ми гостріше відчули ті ключові точки, на які потрібно зосередити увагу, спрямувати свої сили і можливості. Це перш за все, конкретна робота заради людей у своєму районі. У цьому році більш активною стала наша робота у комп`ютирізації шкіл, поповненні сільських бібліотечних фондів, збільшилась увага до пам’ятників історії та культури, до підтримки талановитих людей, особливо молоді.

За звітний період більш організовано працювали керівні підрозділи товариства – Рада, постійно діюча нарада керівників регіональних відділень. Фактично щоквартально проходили у нас засідання Ради і збори керівників регіональних відділень, на які, крім інформації про зроблене, виносились актуальні питання роботи товариства.
Взагалі якщо переглянути хроніку основних подій земляцтва за 2009-й рік, то постає солідна і різноманітна палітра ініціативи і зусиль товариства в цілому, всіх осередків і наших активістів.

В кінці своєї доповіді, В. Ткаченко звернув увагу на невирішені питання земляцького руху.
Після доповіді голови Чернігівського земляцтва В. Ткаченка відбувся звіт ревізійної комісії товариства.

В обговоренні доповідей Голови Ради земляцтва та ревізійної комісії взяли участь керівники районних відділень та активісти товариства. Конкретні пропозиції щодо покращення діяльності зеимяцької громади у столиці і на Чернігівщині висловили у своїх виступах Микола Вощевський, Надія Голота, Василь Тройна, Віктор Черненко, Анатолій Карацюба, Юрій Проценко, Микола Ткач та інші.

У заключному слові, Віктор Ткаченко подякував учасникам конференції за активну підтримку головного курсу діяльності товариства – консолідації зусиль земляків у соціально-економічному і культурному розвитку Сіверського краю. Важливо те, що в кожному виступі були не просто пропозиції, а й глибокі роздуми про сутність земляцького руху, про нашу взаємодію з рідною Чернігівщиною, її владними і громадськими структурами, з іншими земляцтвами столиці. Всі ці пропозиції будуть ретельно вивчені і максимально враховані в угоді про співробітництво з обласною адміністрацією та обласною радою, та в робочих планах товариства на 2010 рік.

Ми повинні зробити все щоб 26 лютого 2010 року став святковим днем, справжнім земляцьким святом, новим імпульсом для об’єднання і виявлення наших земляцьких сил і можливостей у розбудові рідної землі.
Потім поступила пропозиція головуючого В. Пушкарьова вибрати членом Ради Тройну Василя Івановича, який очолив молодіжне відділення, і затвердити рішення Ради про довибори керівного складу товариства.

На завершення роботи підсумкової конференції Голова Ради В.Ткаченко вручив нагороди Чернігівського земляцтва кращим активістам товариства і привітав всіх з наступаючим 2010 роком!