Відомому британському письменнику, романісту, драматургу, лауреату Нобелівської премії в області літератури, громадському діячу Джорджу Бернарду Шоу належить афоризм про заслуги: «Звання і титули придумані для тих, чиї заслуги перед країною безперечні, але народові цієї країни невідомі.»
Заслуги - моральні цінності, що роблять людину гідною поваги, нагороди.
Чи мають заслуги строк давності? На це запитання відповідають історія та її помічник - архіви, що часто бувають мовчазними тривалий строк.
Строк - певний період у часі, із закінченням якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення.
Поряд з поняттям «строк» (визначається роками, місяцями, тижнями, днями чи годинами) вживається поняття «термін», з яким пов’язується певний момент у часі, зокрема конкретна календарна дата або певна подія, що має неодмінно настати.
Якщо говорити про заслуги нашого земляка – геніального українського режисера, видатного письменника і публіциста, художника, класика світового кінематографа Олександра Петровича Довженка, то вони не тільки безперечні перед Україною, а й уже давно стали відомими її народові.
Саме ознайомлення народу з життєвим шляхом і моральними цінностями Олександра Петровича та фактичною оцінкою його заслуг перед сучасною незалежною Україною було підставою для ініціювання ще в 2009 році присвоєння звання Герой України (посмертно). Тоді мене та моїх однодумців - академіка Академії будівництва України, заслуженого будівельника України Миколу Федоровича Волощука, почесного громадянина міста Києва, заслуженого працівника промисловості України Петра Миколайовича Пархоменка підтримали депутати Сосницької районної ради минулого скликання, а також Рада столичного Чернігівського земляцтва. Потім було відповідне клопотання Чернігівської обласної державної адміністрації перед Президентом України, яке підтримало Міністерство культури і туризму України. Остаточне вирішення питання про присвоєння Олександру Петровичу Довженку звання Герой України (посмертно) затрималося.
Поточного року до цього питання повернулися знову. На сесії 15 червня депутати Сосницької районної ради вже нового скликання схвалили текст свого звернення до Президента України Віктора Федоровича Януковича щодо присвоєння Олександру Петровичу Довженку звання Герой України (посмертно):
«Вельмишановний Вікторе Федоровичу!
З метою вшанування пам’яті Олександра Петровича Довженка, його заслуг перед Україною, Сосницькою районною радою на двадцятій сесії п’ятого скликання 7 липня 2009 року підтримано ініціативу громади району щодо присвоєння йому звання Герой України (посмертно).
На виконання доручення районної ради Сосницька районна державна адміністрація надіслала подання про нагородження до Чернігівської обласної державної адміністрації.
Чернігівська обласна державна адміністрація порушила перед Президентом України клопотання від 17.02.2010 р. №05-29/270 про присвоєння звання Герой України (посмертно) О. П. Довженку.
Міністерство культури і туризму України листом від 15.02.2010 р. №248/11-1/10-10 теж підтримало клопотання Чернігівської обласної державної адміністрації.
Проте, на даний час питання про присвоєння О.П. Довженку звання Герой України остаточно не вирішено.
Ми, депутати Сосницької районної ради, сподіваємось, що Ви, вельмишановний Вікторе Федоровичу, відновите історичну справедливість і приймете рішення щодо удостоєння нашого видатного земляка найвищої державної нагороди.
Адже ім’я О.П. Довженка і сьогодні є візитною карткою України, а його творчість – надбанням золотого фонду світового кіно.
Його кінокартина «Земля» одразу вразила Європу і була занесена до списку 12-ти кращих фільмів усіх часів і народів. Великий успіх і визнання мали й інші його твори.
Олександр Петрович неодноразово отримував нагороди за свою митецьку діяльність. Уже після смерті, в 1959 році його нагороджено посмертно Ленінською премією, а також в 1970 році посмертно присвоєно звання Заслуженого артиста РСФСР.
Але за спроби засобами кіно захистити Україну, український народ, кінорежисер лише піддавався переслідуванням та гонінням. Прикладом є доля кіноповісті «Україна в огні» - лише одна з яскравих сторінок його героїчного життя, служіння рідному народу.
Наступного року виповнюється 70 років найжорстокішим за період Великої Вітчизняної війни каральним акціям нацистів, що відбувалися як по всій Україні так і на Чернігівщині. Спалено Корюківку - 7000 загиблих жителів, село Козари - майже 5000 жертв. Не оминула така ж доля і батьківщину Олександра Петровича. В самій Сосниці, селах Велике Устя, Змітнів та Купчичі Сосницького району протягом окупаційного періоду розстріляно та спалено живцем близько 1300 мирних жителів.
Про масштабне нищення України знали всі, але мовчали, і лише один О.П. Довженко на повний голос про це заявив. У своєму щоденнику за 26 листопада 1943 року він зробив запис: «Менi важко од свiдомостi, що «Україна в огнi» - це правда. Прикрита та замкнена моя правда про народ i його лихо».
Через те, що весь твiр з першого до останнього рядка пронизаний правдою, його довго замовчували. Кіноповість уперше було надруковано лише 1966 року, і то після серйозного втручання цензури. У творчiй бiографiї О.П. Довженка ця кiноповiсть посiдає особливе мiсце, це один з найкращих його творiв.
На той час це був дійсно героїчний вчинок заради майбутнього України, який до цього дня не поціновано належним чином в нашій незалежній державі.
Враховуючи внесок майстра пера, генія кіно О.П. Довженка в скарбницю вітчизняного та світового кіномистецтва, просимо Вас, вельмишановний Вікторе Федоровичу, підтримати наше звернення та позитивно вирішити питання про присвоєння О.П. Довженку звання Герой України (посмертно).
Сосничани пам'ятають зустріч з Вами під час святкування 110-ї річниці від дня народження Олександра Петровича і плекають надію на наступну зустріч і те, що на черговий його день народження на батьківській садибі пролунає текст підписаного Вами указу про присвоєння нашому земляку цього найвищого в нашій державі звання.»
Звернення депутатів - сосничан уже підтримали:
- Всеукраїнська громадська організація «Селянське козацтво України» (лист від 04.07.2012 р. №411-26) - налічує більше 5 500 осіб, серед яких багато докторів і кандидатів наук, професорів і доцентів, педагогічних працівників, істориків, інженерів, економістів, офіцерів, заслужених працівників різних галузей народного господарства України. Голова - Леонід Григорович Шморгун – доктор економічних наук, професор, академік Академії наук України, головний редактор наукового журналу «Проблеми інноваційно – інвестиційного розвитку»;
- Український фонд культури (лист від 25.07.2012 р. №1/69). Голова - Борис Ілліч Олійник – державний і громадський діяч, український поет, перекладач, академік Національної академії наук України, почесний академік Академії мистецтв України, лауреат Державної премії СРСР, Державної премії України ім. Тараса Шевченка, міжнародних премій «Сад божественних пісень» ім. Григорія Сковороди та «Дружба», Герой України;
- Національна спілка письменників України (лист від 03.08.2012 р. №.298/01-12) - добровільна творча організація професійних літераторів України: поетів, прозаїків, драматургів, критиків і перекладачів. Голова – Віктор Федорович Баранов - український письменник (поет, прозаїк, перекладач), головний редактор літературного журналу «Київ», віце-президент Товариства «Україна-Румунія», лауреат мистецької премії «Київ» у галузі художньої літератури ім. Євгена Плужника, міжнародних літературних премій «Тріумф» та «Сад божественних пісень» ім. Григорія Сковороди, літературно-мистецької премії ім. Михайла Коцюбинського;
- Національна спілка художників України (лист від 08.08.2012 р. №01-294-12) – всеукраїнська громадська творча організація професійних митців і мистецтвознавців - добровільне творче об'єднання талановитих особистостей - живописців, графіків, скульпторів, майстрів декоративного мистецтва, мистецтвознавців, що генерують нові художні ідеї та проекти, осмислюють і сприяють творенню нашого життя за законами гармонії і краси. Голова – Володимир Андрійович Чепелик - український скульптор, педагог, професор Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури України, академік Національної академії мистецтв України, народний художник України, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка;
- Спілка громадських організацій «Асоціація земляцьких організацій «Рада земляцтв областей та регіонів України» (лист від 27.08.2012 р. №58). Голова Асоціації – Віктор Вікторович Ткаченко – голова ГО Товариство «Чернігівське земляцтво в м. Києві.
У зборах Асоціації, що відбулися 9 серпня та підтримали звернення депутатів - сосничан взяли участь представники 14 земляцтв областей України, які є членами Асоціації, а саме: Міжнародних громадських організацій - «Волинське братство», «Закарпатці в м. Києві», «Земляцтво Запоріжжя», «Рівненське земляцтво», «Слобожанщина», «Харківське земляцтво», «Земляцтво Херсонщини», Черкаське земляцтво «Шевченків край»; Громадських організацій - «Земляцтво буковинців в м. Києві «Буковина», «Земляцтво Івано-Франківців у м. Києві», «Земляцтво Кіровоградщини», «Львівське товариство», «Хмельницьке земляцтво «Хмельниччина», Товариство «Чернігівське земляцтво» в м. Києві;
- Всеукраїнська громадська організація «Інноваційна палата України» (лист від 29.08.2012 р. №418-1). Президент - Василь Іванович Шепель;
- члени Національної спілки кінематографістів України (лист від 30.08.2012 р.): кінорежисер, лауреат Республіканської премії УРСР ім. Миколи Островського, народний артист України Микола Серафимович Ільїнський; кінорежисер, кіносценарист, поет, заслужений діяч мистецтв України Олександр Ігоревич Муратов; кінорежисер, заслужений діяч мистецтв України Михайло Герасимович Іллєнко; актор, заслужений артист України Олексій Антонович Колесник; кінорежисер, кінодраматург, заслужений працівник культури України Михайло Абрамович Шаєвич; кінорежисер, заслужений діяч мистецтв України Анатолій Володимирович Вишневський; актор Михайло Якович Ігнатов; режисер-кінодокументаліст, лауреат Державної премії ім. Тараса Шевченка Михайло Петрович Ткачук; кінорежисер, народний артист України Олександр Спиридонович Янчук; оператор-постановник Володимир Галицький та інші;
- члени Національної спілки театральних діячів України (лист від 14.09.2012 р.): генеральний директор Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка, народний артист України Михайло Васильович Захаревич; доцент Київського Національного університету культури і мистецтв, заслужений артист України Володимир Іванович Ніколаєнко; актор театру і кіно, народний артист України Богдан Михайлович Бенюк; актриса, народна артистка України Лариса Миколаївна Кадирова; заслужений артист України Олександр Іванович Форманчук; заслужений діяч мистецтв України Олександр Сергійович Білозуб; народна артистка України Ніна Василівна Гіляровська; заслужений артист України Назар Олександрович Задніпровський; актор, режисер, драматург, письменник і сценарист, заслужений діяч мистецтв України Ігор Якович Афанасьєв; актор, народний артист України Володимир Макарович Нечипоренко; актриса, народна артистка України Людмила Геннадіївна Смородина; заслужений артист України Анатолій Навроцький; заслужений діяч мистецтв України Наталія Пономаренко; заслужена артистка України Валентина Ілляшенко; народний артист України Олександр Михайлович Задніпровський та інші.
У своєму листі до Президента України театральні діячі по-справедливості назвали заслуги Олександра Петровича Довженка перед Україною та її народом такими, що не мають терміну давності.
Тим часом поки триває розгляд звернення та процес його підтримки, депутати Сосницької районної ради пішли далі – на сесії 4 вересня вони присвоїли звання «Почесний громадянин Сосниччини» Олександру Петровичу Довженку (посмертно).
Олексій ОРЄХОВИЧ,
заступник голови земляцтва, член НСЖУ
Останні коментарі
13 years 48 тижнів тому
14 years 16 тижнів тому
14 years 27 тижнів тому
14 years 1 тиждень тому
14 years 1 тиждень тому
15 years 7 тижнів тому