Земляцька конференція

У п’ятницю, 18 січня, в Міжнародному виставковому центрі, що на Броварському проспекті столиці відбулася конференція Товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві.

Відкрив конференцію голова ради Товариства Віктор Ткаченко, який поінформував присутніх про те, що станом на 18 січня 2013 року земляцтво нараховує 3023 члени. На засіданні ради Товариства 31 жовтня 2012 року була визначена норма представництва делегатів на конференцію у кількості три особи від кожного відділення і об’єднання. Впродовж листопада-грудня 2012 року та січня 2013 року відбулись звітні збори відділень і об’єднань Товариства, на яких були обрані 69 делегатів, з яких 4 з поважних причин не змогли взяти участь у роботі конференції. На конференції також присутні голова ради, 3 заступники голови ради та 18 членів ради. Таким чином на конференції присутні 87 осіб з правом голосу.

Було сформовано президію, до якої обрали Віктора Ткаченка, Тетяну Літошко, Олега Проценка і Андрія Курданова, генерального директора Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».

На пропозицію Віктора Ткаченка учасники конференції хвилиною мовчання вшанували пам’ять членів земляцтва, що відійшли у вічність впродовж року, серед них такі шановані люди, як Деденко Іван Кирилович, Кобизький Василь Антонович, Коваленко Володимир Васильович, Кохан Володимир Григорович Красуля Василь Іванович, Максименко Віктор Миколайович, Марченко Олександр Васильович, Павленко Олексій Олексійович, Сєдой Леонід Олександрович, Туш Михайло Никифорович, Ульянич-Островська Олександра Іванівна, Чернишов Олександр Петрович, Широков-Паличка Василь Іванович Шмаровоз Микола Єфремович.

До порядку денного включені питання: про проведення загальних річних зборів Товариства, звіт про роботу Товариства у 2012 році, звіт ревізійної комісії, про вирішення фінансових питань, про внесення змін до складу ради Товариства.

Зі звітною доповіддю виступив голова Ради Віктор Ткаченко, яка наводиться повним текстом.

Шановні земляки!

На конференцію запрошені представники всіх 20-ти відділень і 3-х об’єднань нашого земляцтва, ревізійна комісія в повному складі, а також журналісти ряду провідних засобів масової інформації України. Отож маю честь ознайомити присутніх із результатами нашої роботи впродовж минулого 2012 року.

Керуючись взаємним прагненням поглиблювати співпрацю органів виконавчої влади і місцевого самоврядування Чернігівщини та земляцтва в розв’язанні актуальних питань економічного та соціально-культурного життя області, пропагуванні духовних надбань Чернігово-Сіверського краю всі заходи проводилися відповідно з Угодою, ухваленою на минулих загальних зборах земляків.

Робота проводилася як в області так і в столиці, де її переважним місцем був Міжнародний виставковий центр, який був свідком всіх засідань Ради земляцтва, зібрань більшості відділень, на яких координувалися спільні дії.

Об’єднуючим фактором наших зусиль було належне відзначення 210-річчя Чернігівської губернії та 80-річчя Чернігівської області.

Хотів би відзначити бодай кілька особливо помітних напрямків нашої роботи та конкретних фактів, які запам’яталися особливо.

За планом відбувалися традиційні заходи, які склалися за 17 років існування земляцтва. Це, перш за все, увага до будинку Чернігівщини на території Національного музею архітектури й побуту в Пирогові, мандрівка на теплоході до Десни, віншування наших ювілярів, участь у святах з нагоди міст і сіл Сіверщини, ярмарках, ювілейних датах видатних земляків як у державному масштабі, так і в місцевому.

Налагоджується співпраця з 169-м навчальним центром «Десна».

Досить багато таких подій стали можливими завдяки наполегливості та ініціативності саме членів нашого земляцтва, адже в Києві трудяться здебільшого люди, заряджені енергією високої духовності, патріотизму.

Саме в нашому середовищі народилася ініціатива проведення масштабних конкурсів серед школярів області. Минулого року було проведено конкурс декоративно-прикладного мистецтва «Перлини рідної Сіверщини», що увінчався врученням премій переможцям.

Побачили світ нові книги наших земляків: «Україна у нас одна» Петра Кононенка, «Два Глибови» Анатолія Пенського та Володимира Гузія, «Знак розбитого ярма» Леоніда Горлача, «Не лукавя перед собой» Миколи Литвина,  «Наша Семеняговка» Михайла Якубця, довідники «Літератори Ічнянщини — 100 імен» та «Сімсот відомих ічнянців» відомого дослідника та літератора Віталія Шевченка, історичні нариси «До тебе човником пливу» Людмили Богданової і «Учителем школа стоїть» Сергія  Спутая та Наталії Халімон.

Продовжувалося плідне співробітництво з медичними установами, навчальними закладами, закладами культури області.

Багато важливих заходів на рахунку ветеранського об’єднання, що були проведені в столиці, області та за кордоном, зокрема, у Грузії.

Підтримувалися плідні зв’язки з Чернігівським земляцтвом у Москві. Продовжувало патріотичну роботу відділення на чолі з Михайлом Худобцем у далекому Томську. Об’єдналися вихідці Чернігівщини в Одесі, Білій Церкві. Навіть вихідці з окремих населених пунктів області почали об’єднуватися в громадські організації.

На жаль, не всі відділення працювали з повною віддачею.

Відбулася зміна голів Городянського, Щорського, Ніжинського, Семенівського, Борзнянського відділень.

На знамені нашого земляцтва, серед основних заповідей, є й таке: любити свою малу батьківщину, свою Чернігівщину, любити не лише на словах, а й всіляко допомагати їй у виході зі скрути. Київські сіверяни не байдужі до того, які місця посідає область за економічними показниками.

Незважаючи на різноманіття політичних позицій, більшість земляків, об’єднаних у земляцтві, зуміли зробити чимало корисного в благодійницькій сфері. Хочеться згадати про найважливіші факти доброчинності первинного рівня. Вони включають у собі різні напрямки: соціально-економічний, освітній, соціальний захист та охорона здоров'я, культурний, охорона духовної спадщини, краєзнавство та розвиток сучасної культури. В розрізі відділень панорама доброчинства за минулий рік має наступний вигляд.

Бахмацьке відділення

Взяли шефство над будинком Чернігівщини на території Національного музею архітектури й побуту в Пирогові.

Були активними учасниками заходів скорботи за жертвами батуринської трагедії 1708 року.

Батуринській школі передали комплект книг, а окремим школам району підручники.

Сприяли налагодженню зв’язків з навчальним центром «Десна» та забезпечили вирішення питань щодо торування подальшої життєвої дороги нашого земляка-військовослужбовця.

Бобровицьке відділення

За ініціативи та власним коштом відзняли документальний фільм про сьогодення Бобровиччини, впорядкували територію та доріжку до дуба, під яким любив відпочивати Тарас Шевченко, перебуваючи в Марківцях, в с. Піски, де народився Павло Тичина, дванадцятий раз відлунав мистецький конкурс «Добридень тобі, Україно моя». На відзначення переможців конкурсу спрямовано 5 тис. гривень.

На поновлення освітлення вулиць с. Марківці перераховано 15 тис. гривень.

Взяли участь у відкритті новозбудованої школи в с. Нова Басань, поновили бібліотеку новими книгами та підручниками.

Всім випускникам шкіл району вручена книга про Бобровиччину та бобровичан «Не бував ти у наших краях».

Проінвестували 70 тис. гривень на видання книги Петра Кононенка «Україна у нас одна».

Взяли активну участь у відзначенні дня визволення Бобровиччини від німецько-фашистських загарбників та подарували Бобровицькому краєзнавчому музею картину з видами Києво-Печерської лаври.

Борзнянське відділення

Проведено форум «Земляки-землякам», на якому в міській школі №1 була започаткована мистецька галерея, присвячена творчості Олександра Саєнка, а земляцька делегація за традицією відвідала музей-садибу митця.

В с. Мала Загорівка проведено святкування 100-річчя місцевої школи. В ході підготовки до святкування побудовано 60 метрів нового паркану з воротами та хвірткою загальною вартістю 12 тис. гривень, а також забезпечено школярів персональними комп’ютерами в кількості 7 комплектів.

Надана допомога в сумі 5 тис. гривень для реконструкції Свято-Миколаївської церкви в м. Борзна.

Варвинське відділення

Поповнили коштами фонд ім. Георгія Вороного, за рахунок якого фінансували видання книги про цю видатну людину – нашого земляка «Крізь терни у вічність», збірника віршів місцевої поетеси та настінного перекидного календаря з відомостями про життя та діяльність Георгія Вороного, а також роботи по впорядкуванню меморіалу загиблим воїнам у смт Варва.

Профінансували поїздку тележурналістки Лесі Оленівської до Москви з метою збору інформації про видатного земляка Осипа Боденського на суму 5 тисяч гривень.

Взяли участь у фольклорному святі «Наш лелечий край – квітуча Березка» в хуторі Березка на Варвинщині до 100- річчя з дня його заснування та профінансували заходи на суму 3510 гривень.

На започаткованій «Алеї славних земляків» профінансували встановлення білбордів з видатними людьми нашого району на суму 2500 гривень

Профінансували видання книги про Батурин – Гетьманську столицю на суму 2500 гривень, яку написала поетеса та журналістка Алла Топчій. Видано 500 примірників (з них 280 – для земляків).

Взяли активну участь у святкуванні Дня Варви.

Городнянське відділення

Допомогли в розширенні експозицій Городнянського історико-краєзнавчого музею, підтримку землякам, які прагнуть вчитися у вищих учбових закладах, підвищувати свій професійний фах, особливо в Національній академії державного управління при Президентові України.

Організували виставку творів художника Михайла Хихлухи, взяли активну участь у проведенні міжнародного фестивалю естрадного мистецтва «Сім, Сім».

Ічнянське відділення

Надали організаційну та фінансову допомогу в підготовці до святкування 100-річчя Бурімської та Вільшанської шкіл, у виданні журналу літературного об’єднання «Криниці» м. Ічня.

Надали фінансову допомогу у виданні книги Станіслава Маринчика «Із денця мого серця», в організації його ювілейного видання збірки пісень, у ремонті школи та проведенні комплексу робіт по облаштуванню сільського ставка в с. Заудайка.

Організували видання довідників «Літератори Ічнянщини – 100 імен» та «Сімсот відомих ічнянців».

Започаткували та посадили сад близько 2-х га в с. Вишнівка.

Взяли активну участь у святкуванні Дня Ічні та в традиційному осінньому ярмарку.

Козелецьке відділення

Надали фінансову допомогу музею Розумовського в сумі 25 тис. гривень.

За ініціативи та власним коштом відзняли документальний фільм «Історична Козелеччина».

Організували видання книги «Два Глибови».

Збудували капличку на території бувшого кладовища в с. Новий Глибів, яке було відселене в 1964 році в зв’язку з будівництвом Київського водосховища.

Завели інвестора з Німеччини для впровадження інвестиційного проекту на суму 3 млн. євро.

Підготували до вступу у виші 9 випускників шкіл, працевлаштували на роботу в Києві 18 чоловік, надали медичну допомогу в лікарнях столиці 17 особам.

Коропське відділення

Забезпечили роботу пункту гарячого харчування для осіб похилого віку в смт Понорниця на 30 осіб.

Надали суттєву допомогу в оформленні території Мезинського Національного природного парку та археологічного музею (виготовлення табличок написів, рам для картин). Проведено реставраційні роботи п`яти художніх творів в школі с. Лукнів після пожежі в приміщенні.

Сприяли в наданні гуманітарної допомоги Коропській центральній районній лікарні.

Взяли участь в організації та проведенні персональної виставки землячки-художниці Тетяни Охріменко в Українському культурному центрі на Арбаті в м. Москва та в Українському фонді культури.

Корюківське відділення

Взяли активну участь у підготовці та проведенні заходів, що проходили 1-2 березня в Корюківці.

Впродовж року опікувалися питаннями підготовки до проведення заходів, приурочених до 70-річчя Корюківської трагедії.

Підготували матеріал щодо видання книги за розділом науково-документальної та науково-популярної літератури за тематикою Корюківської трагедії та ще спалених більш ніж півсотні населених пунктів, а також знищених 127 тисяч жителів Чернігівщини в період німецької окупації 1941-1943 рр.

Ікону Преподобного Меркурія Бригінецького, виготовлену на замовлення відділення, дарували громаді с. Жукля для Свято-Покровського храму.

Забезпечили часткове фінансування проведення ремонтних робіт котельні в Жуклянській школі, а також надали допомогу в сумі 1900 гривень для створення сільського історичного музею.

Організували та завезли благодійну допомогу (одяг, взуття, килимові вироби, різні медичні прилади, телевізор) на загальну суму понад 20 тис. гривень до управління праці та соціальної політики Корюківської райдержадміністрації та до Холминського будинку одиноких літніх людей.

Організували та завезли до соціальної служби Корюківського району гуманітарну допомогу (одяг для дорослих і дітей, дитячі іграшки та книги, художня література) на загальну суму понад 10 тис. гривень.

Організували та профінансували поїздку до Києва на Новорічні та Різдвяні свята для 48 обдарованих учнів шкіл Корюківки.

Надавали допомогу землякам в лікуванні та працевлаштуванні.

Куликівське відділення

Сприяли у підготовці та виданні історичного нарису «До тебе човником пливу» про історію села Ковчин написаного за архівними матеріалами та спогадами односельців (348 сторінок тексту та фотографій).

Взяли участь у написанні, підготовці та виданні історичного нарису «Учителем школа стоїть» до 150-річчя Ковчинської школи (256 сторінок тексту та фотографій).

Передплатили газету «Отчий поріг» на 2013 рік для кожної школи та сільради району (всього 33 примірники + 16 примірників індивідуально).

Передали комп’ютерне обладнання Дроздівській загальноосвітній школі.

Взяли участь у святкуванні Дня незалежності в Куликівці.

Надавали допомогу молоді Куликівського району в працевлаштуванні у м.Києві та забезпеченні житлом, а випускникам шкіл району в професійній орієнтації і вступі на навчання до столичних вузів.

Менське відділення

До офісу земляцтва завезли підручники, як допоміжний матеріал для більш розширеного вивчення шкільної програми учнями, які призначені для подальшої передачі до шкільних бібліотек області.

Сільській бібліотеці смт Березне з власної бібліотеки Івана Корбача передали 550 примірників художньої літератури.

Сільгосппідприємствам району вирішили питання щодо допомоги на придбання сільгосптехніки в сумі понад 20 млн. гривень.

Працевлаштували 15 чоловік, які потребували постійного місця роботи, 17 випускників сільських шкіл Менщини отримали інформаційну допомогу щодо вступу у вищі навчальні заклади.

Новгород-Сіверське відділення

Організовані за ініціативою земляцтва, вдруге провели історико-генеалогічні читання»Родові таємниці Сіверянського краю» в Новгороді-Сіверському.

Організували поїздку активу Чернігівського земляцтва до древнього Новгорода-Сіверського з відвіданням музею «Слово о полку Ігоревім».

Взяли участь у фінансуванні видання книги Миколи Литвина «Не лукавя перед собой».

Биринській сільській бібліотеці передали комплект літератури.

Надали допомогу Шептаківській школі на придбання подарунків до дня Святого Миколая.

Носівське відділення

Взяли участь у фінансуванні виготовлення пам’ятного знака воїнам-афганцям.

Взяли активну участь у святкуванні Дня м. Носівка.

Надали допомогу 4-м землякам у працевлаштуванні на роботу в столиці.

Прилуцьке відділення

Видали «Довідник Прилуцького регіонального відділення Чернігівського земляцтва».

Взяли участь у святкових заходах з нагоди виходу першого номера Талалаївської райгазети «Трибуна хлібороба» та вручили подарунки для редакції.

Організували поїздку в м. Київ 27 березня для кращих учнів спортивних шкіл Талалаївського та Срібнянського районів на НСК «Олімпійський» та в ТРК «Караван».

Надали фінансову допомогу в сумі 14 940 гривень на видання книги віршів Леоніда Горлача «Знак розбитого ярма». Церкві Різдва Пресвятої Богородиці в м. Прилуки дарували Тверську ікону Божої Матері, яка була замовлена в Греції.

Надали благодійну допомогу Прилуцькому обласному будинку дитини «Надія» на суму 25 тис. гривень.

Надали благодійну допомогу в сумі 5 тис. гривень на спорудження пам’ятника воїнам-визволителям в смт Срібне та 3 тис. гривень на відзначення переможців і призерів дитячого конкурсу «Перлини рідної Сіверщини».

Талалаївській районній бібліотеці передали книжки та комп’ютерне обладнання.

Надали допомогу в оформленні музейної кімнати «Шевченківська світлиця».

Ріпкинське відділення

Профінансували ремонт господарських і санітарних приміщень Новояриловицької загальноосвітньої школи на суму 1600 гривень.

Пожертвували Любецькій церкі 1 000 гривень.

Зібрали та передали на проведення робіт з благоустрою Меморіалу загиблим воїнам Червоної Армії в роки Великої Вітчизняної війни в смт Радуль кошти в сумі 4 тис. гривень.

Надали допомогу в сумі 10 тис. гривень на проведення операції та лікування тяжкохворого земляка.

Взяли активну участь у заходах, присвячених Дню преподобного Антонія Печерського, у фестивалі традиційної слов’янської культури та бойових єдиноборств «Київська Русь», який відбувся 18-19 серпня в смт Любеч.

Проводили профорієнтаційну допомогу серед випускників шкіл району та надавали їм допомогу при вступі до вузів, надавали допомогу молодим щодо працевлаштування в столиці.

Семенівське відділення

Дослідили архіви, встановили імена воїнів-визволителів, які поховані в селі Миколаївка та виготовили 23  меморіальні дошки на їх братську могилу.

Спільно з Семенівською міськрадою провели конкурс дитячого малюнку та провели його урочисті підсумки.

Сосницьке відділення

Продовжували роботу щодо вшанування пам’яті найвидатніших українців–вихідців з району.

Минулого року, проголошеного Президентом України Року культури та відродження музеїв, влада району підтримала пропозицію відділення щодо створення музею видатного вченого-нейрохірурга, академіка, санскритолога Бориса Смирнова в селі Козляничі, для якого виготовлені та передані перші 14 експонатів.

Брали активну участь у створенні експозицій «Видатні земляки» в Сосницькому краєзнавчому музеї. Передали матеріали на виготовлення експозиції «Патріарх українського золотарства Григорій Плющ», а також кошти на потреби музею. Крім того, виготовили та передали музею 20 експонатів для створення експозиції «Дипломат-творець, вчений– історик Василь Тарасенко».

Спільно з районною радою та райдержадміністрацією розпочали підготовку до гідного відзначення 120-річчя від дня народження українського письменника, кінорежисера, кінодраматурга, художника, класика світового кінематографу Олександра Довженка, а також належного, хоч і запізнілого, відзначення його заслуг перед Україною та її народом.

Результатом такої роботи стали Указ Президента України від 03.07.2012 р. №430/2012 «Про відзначення 120-річчя від дня народження Олександра Довженка», на виконання пунктів якого в 2013 році спрямовується 5 млн. гривень, а також підтримка найвпливовішими громадськими об’єднаннями України звернення депутатів Сосницької районної ради від 15.06.2012 р. щодо присвоєння йому звання Герой України (посмертно).

Взяли участь у святкуванні Дня Сосниці, 69-ї річниці визволення Сосниччини від німецько-фашистських загарбників та відзначенні 118-ї річниці від дня народження Олександра Довженка.

Надали допомогу 18-м землякам у проходженні діагностування та лікування в столичних медичних закладах. Працевлаштували 11-х випускників вузів та тих, хто побажав змінити роботу. Надали правову допомогу 12-м землякам. Передали одяг 10-м малозабезпеченим родинам.

Чернігівське відділення

Урочисто підвели підсумки дитячого конкурсу «Перлини рідної Сіверщини» по м. Чернігову та Чернігівському району за участю телебачення.

У с. Смолин провели дві благодійні акції з вручення подарунків ветеранам Великої Вітчизняної війни, учасникам бойових дій в Афганістані та дітям, передали школі імунно-вітамінні препарати проти грипу та інших хвороб. Привітали учнів шкіл сіл Смолин і Максим зі святом Святого Миколая. Подарували бібліотеку книг і музичний центр.

Профінансували видання книги Михайла Якубця про земляків «Наша Семеняговка».

Взяли активну участь у святкуванні Дня Перемоги, у відкритті пам’ятника князю Ігорю, у святкових заходах з нагоди 210-річчя Чернігівської губернії та 80-річчя Чернігівської області.

Надавали допомогу землякам у працевлаштуванні та вступі до вузів столиці.

Це далеко неповний перелік доброчинних справ, здійснених київськими земляками для малої батьківщини.

Зараз ви маєте нагоду у своїх виступах мене доповнити.

Сподіваюсь, що рік прийдешній буде більш плідним і змістовним в нашій роботі.

Бажаю успіхів всім нам!

У звіті ревізійної комісії її голова Олег Проценко проаналізував фінансову діяльність Товариства впродовж року та поінформував присутніх, що перевіркою не виявлено будь-яких фінансових порушень.

У обговоренні звітів ради Товариства та ревізійної комісії взяли участь голова молодіжного об’єднання Василь Тройна, голова Бобровицького відділення Андрій Пінчук, голова Ічнянського відділення Микола Вощевський, голова ветеранського об’єднання Сергій Кудін.

На конференції були також внесені зміни до складу ради Товариства, до якої увійшли новообрані голови Городнянського, Щорського, Ріпкинського, Семенівського, Борзнянського відділень: Петро Назимко, Лариса Пузенко-Моцар, Олександр Литвин, Євген Клименко та Володимир Леміш.

По закінченні конференції її учасники не змогли залишити поза увагою й те, що Новий рік для столичного Чернігівського земляцтва розпочався 60-літнім ювілеєм голови його Ради Віктора Ткаченка, справжнього благодійника, який діє за принципом видатного, громадського діяча, благодійника української культури, справжнього патріота України ХІХ століття Євгена Чикаленка, котрий сказав: «Багато хто з нас любить Україну до глибини всієї душі, і мало хто — до глибини власної кишені».

Матеріал підготував Олексій ОРЄХОВИЧ, заступник голови земляцтва

Фото автора та Галини ОРЄХОВИЧ