Чим живе київська громада сосничан

За наявними даними в українській столиці мешкає більше двох тисяч вихідців із сосниччини. Ті, хто має бажання допомагати один одному та кому не байдужа доля своєї малої батьківщини, об’єднані в Сосницьке регіональне відділення товариства “Чернігівське земляцтво”, яке створене на пропозицію голови Ради земляцтва Віктора Вікторовича Ткаченка 25 жовтня 2000 р.

На кінець 2009 р. відділення нараховувало 174 особи, в тому числі чоловіків - 103, жінок - 71. Найстарішим членом є П’ятницька Раїса В’ячеславівна, 1906 р. н., з села Хлоп’яники, наймолодша – Макуха Тетяна Валеріївна, 1990 р. н., з смт. Сосниця.

Палітра професій членів відділення досить широка: державні службовці, військовослужбовці та службовці МВС, СБУ, банківські, страхові, інженерно-технічні та медичні працівники, керівники великих підприємств, підприємці, науковці, освітяни, бухгалтери, митці, архітектори, історики, журналісти, студенти тощо. У відділенні 3 дійсних члени та 1 член-кореспондент академії наук, 4 доктори та 12 кандидатів наук, в тому числі 4 професори та 2 доценти, 2 старші наукові співробітники, заслужений працівник промисловості України та почесний громадянин м. Києва, заслужений будівельник України, заслужений архітектор України, заслужений працівник культури України, заслужений артист України та лауреат Державної премії УРСР.

Всю організаційну роботу відділення координує постійно діюча нарада найбільш активних сосничан. Усі члени відділення в межах своїх можливостей на громадських засадах сумлінно виконують свої статутні обов’язки.

Як складова частина найбільшого в столиці України Чернігівського земляцтва, відділення щорічно забезпечує виконання не тільки добровільно взятих на себе зобов’язань по наданню допомоги один одному, рідним, близьким, або просто односельчанам з своєї малої батьківщини, а й виконання умов щорічних договорів про співпрацю між земляцтвом з одного боку, обласною радою і обласною державною адміністрацією – з іншого боку.

Недавно на своїх чергових зборах відділення було проведено підсумки роботи за поточний рік та складено план на наступний.
В інформації про роботу відділення в плані надання допомоги малій батьківщині, наприклад, відзначено, що впродовж поточного року були здійснені наступні доброчинні справи: на безоплатній основі Авдіївській і Змітнівській сільським радам з системи державної податкової служби передано тридцять комплектів персональних комп’ютерів для забезпечення потреб підпорядкованих підприємств та закладів (комунальне підприємство, дільнична лікарня, медамбулаторія, будинок культури, сільський клуб, дитячий садок та ін.); за участю міжнародного благодійного фонду надана гуманітарна допомога Авдіївській сільській раді для сільського медичного закладу (бинти, вата, штативи для крапельниць, посуд для стерильного матеріалу, дезинфікуючі миючі засоби, медичний одяг, допоміжний медичний матеріал); передплачено десять примірників газети „Отчий поріг” на друге півріччя 2009 року для окремих навчальних закладів району; передплачено сорок примірників газети „Отчий поріг” на 2010 рік, в т.ч. редакціям газет „Вісті Сосниччини” та „Час”, відділу культури райдержадміністрації, бібліотеці для дорослих, ряду сільських бібліотек, музеям краєзнавчому і Олександра Довженка, професійно-аграрному ліцею, сільськогосподарському технікуму бухгалтерського обліку, центральній районній лікарні, гімназії, школам Сосницького району, ветеранам війни та праці району.

Крім того, впродовж року на безоплатній основі членами відділення надавалася правова допомога за зверненнями земляків з приводу порушень трудових, земельних, майнових та інших прав громадян та територіальних громад району, області, працевлаштовано багатьох вихідців з Сосниччини, які закінчили навчання у вищих навчальних закладах м. Києва та м. Чернігова та тих, що вже працювали, але виявили бажання змінити роботу для підвищення рівня оплати праці, надавалася допомога в проходженні діагностування та лікування в столичних медичних закладах.

Велика увага відділенням надавалася вшануванню пам’яті видатних земляків, що народилися на Сосниччині. З нагоди століття від дня народження Героя Радянського Союзу Тимофія Прокоповича Хандоги з села Бондарівка за участю представників ДК „Газ України”, Асоціації ділового співробітництва підприємств газового ринку, а також ветеранів газової галузі 22 червня в м. Києві відкрита меморіальна дошки на фасаді будинку, в якому в 1965 - 2004 роках він проживав.

Не обминули земляки й питання вшанування пам’яті Олександра Петровича Довженка. В жодного з них немає сумніву щодо доцільності виконання його заповіту та присвоєння йому звання Герой України (посмертно). Цього заслужив наш геніальний земляк. Мати офіційного земляка- Героя України також заслуговує сосницька земля та всі, хто на ній народився. Вирішено, що ці актуальні питання не будуть зніматися з планів земляцького відділення аж до позитивного вирішення.

Незважаючи на економічні негаразди в країні, які, немов каток, пройшлися й по київських сосничанах, вони висловилися про готовність брати посильну участь у відродженні духовних святинь району. Це перш за все стосується капітального ремонту Сосницького Покровського храму, відродження храмів у селах Хлоп’яники та Шаболтасівка, підготовки до столітнього ювілею храму в селі Чорнотичі.

Присутні на зборах висловили подяку депутатам селищної ради за підтримку пропозиції щодо присвоєння одній з вулиць райцентру імені Тимофія Хандоги, депутатам районної ради за ініціативу про присвоєння Олександру Довженку звання Герой України (посмертно), керівникам району Василю Волошку та Василю Колосу за оперативне реагування на звернення земляків.

Серед активістів відділення, які зробили вагомий внесок у забезпечення виконання запланованих заходів на 2009 рік, були названі імена Миколи Волощука – заслуженого будівельника України, академіка Академії будівництва України (с. Волинка), Петра Пархоменка – заслуженого працівника промисловості України, почесного громадянина м. Києва (с. Спаське), Миколи Гнипа - генерал-майора запасу (с. Конятин), Олександра Кондратенка – (с.Костирів), Олександра Лавріненка – директора поліграфічного підприємства (смт. Сосниця), Михайла Давиденка – голову правління акціонерного товариства (с. Велике Устя), Галини Орєхович – начальника відділу страхової компанії (с. Авдіївка), Валентини Артюх – старшої медичної сестри міської дитячої лікарні (с. Змітнів), Наталії Савицької – старшого податкового інспектора державної податкової інспекції в одному з районів м. Києва (с. Шаболтасівка), Михайла Кашича – ветерана праці (с. Авдіївка), Леоніда Савченка – ветерана праці, персонального пенсіонера (с. Пекарів).

23 грудня в прес-центрі Київського палацу спорту на конференції Чернігівського земляцтва його голова Віктор Ткаченко земляцькі нагороди вручив Олександру Лавриненку, Наталії Савицькій, Михайлу Кашичу та Леоніду Савченку.
Олексій Орєхович,
керівник Сосницького відділення