12 вересня 2012 у Козельці на Чернігівщині проведено наукову конференцію і урочисті заходи з нагоди 260-річчя від часу закладення місцевого собору Різдва Богородиці.
Організаторами були - Міністерство культури України, Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній», Козелецька райдержадміністрація, Музей історії родини Розумовських у селі Лемеші Козелецького району.
У роботі конференції взяли участь генеральний директор Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», член редакційної ради газети Чернігівського земляцтва в м. Києві «Отчий поріг» Андрій Курданов, генеральний директор Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» з міста Батурин Наталія Реброва.
Учасники та гості з Києва, Чернігова, Батурина, міст і сіл, Козелецького району відвідали музей історії ткацтва Чернігівщини у приміщенні Вознесенської церкви (пам’ятка архітектури XVIII ст.), Київську полкову канцелярію у Козельці (пам’ятка цивільної архітектури XVIII ст., одна із двох збережених адміністративних будівель канцелярій козацьких полків в Україні).
Науковці, краєзнавці та журналісти взяли участь в урочистій літургії, проведеної архієпископом Чернігівським і Новгород-Сіверським Української православної церкви Амвросієм у соборі Різдва Богородиці, збудованого на кошти Наталії Розумовської та вшанування її пам’яті, оскільки 12 вересня виповнилося 250 років з дня смерті матері останнього гетьмана України Кирила Розумовського, а також 260-річчя від часу закладення собору.
Нащадок останнього гетьмана України – граф Олександр Розумовський, який приїхав з Відня для участі в заходах, подарував собору ікону «Успіння Пресвятої Богородиці».
Після закінчення літургії в соборі Різдва Богородиці директор Чернігівської філії Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта» Володимир Приходько разом із учасниками та гостями провів урочисте погашення марок та конвертів із зображенням собору. В погашенні марок взяв участь голова Чернігівського земляцтва в м. Києві Віктор Ткаченко.
На відкритті наукової конференції «Собор Різдва Богородиці в Козельці», яку проведено в рамках десятих наукових читань «Чернігівські старожитності», з вітальним словом виступили голова Козелецької райдержадміністрації Леонід Мисливець, начальник відділу у справах релігій Чернігівської облдержадміністрації Леонід Степаненко, настоятель собору Різдва Богородиці, протоієрей, отець Михаїл. Останній закликав вітчизняних меценатів надати допомогу у ремонті та реставрації собору – пам’ятки національного значення.
Ведучий конференції Андрій Курданов презентував книгу «Собор Різдва Богородиці в Козельці» і представив авторський колектив: Аллу Доценко, заступника генерального директора заповідника; Олену Ванжулу, старшого наукового співробітника заповідника; Світлану Кійкову, директора музею родини Розумовських у с. Лемеші Козелецького району; Миколу Турчина, автора світлин видання, відомого чернігівського фотохудожника.
Перший заступник директора Українського інституту національної пам’яті, доктор історичних наук, професор Володимир Кривошея виступив із доповіддю «Козацтво Козелеччини в історії України». Відомий науковець ознайомив істориків і краєзнавців з багатьма славетними родинами козацької старшини Козелеччини, документально довів їх вагомий внесок у розвиток нашої країни, їхні тісні зв’язки з Запорізькою Січчю.
Багато фактів із вітчизняних і зарубіжних архівів, які навів доповідач, стали новиною для істориків і краєзнавців Чернігівщини. Так, викликала здивування інформація, що у XVIII ст. у Козельці було вдвічі більше польової артилерії у порівнянні з Черніговом, а серед музикантів у Козельці були відсутні пищалки (свірелі, флейти), які були в усіх інших козацьких полках.
Також виступили з науковими повідомленнями: Сергій Лаєвський, директор Чернігівського обласного історичного музею імені В.В.Тарновського, про меморії Кирила Розумовського у зібранні музею; Олена Ванжула, науковий співробітник Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», на тему «Козелецький собор Різдва Богородиці. Дослідження»; Лариса Івченко, завідувач відділом, науковий співробітник Національної бібліотеки ім. В.І.Вернадського, кандидат мистецтвознавства, на тему «Нотна бібліотека Розумовських. Хто, що, де, коли»; Світлана Курач, головний зберігач Чернігівського обласного художнього музею імені Григорія Галагана на тему «Портрет Н. Д. Розумовської» Г. Г. Хойзера в Чернігівському художньому музеї ім. Г. Галагана»; Анатолій Пенський, краєзнавець, редактор Козелецької районної газети «Новини Придесення», на тему «Козелецький слід Наталки Розумихи, її предків і нащадків»; Інна Майко, науковий консультант Остерського краєзнавчого музею про родину Розумовських; Марина Герасько, науковий співробітник Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» на тему «Картярство, як одна із улюблених розваг часів Кирила Розумовського».
Як оголосив Андрій Курданов, доповіді та наукові повідомлення всіх учасників конференції будуть опубліковані в п’ятому випуску збірника наукових праць «Чернігівські старожитності».
Учасники наукового форуму також ознайомилися з виставкою документів і матеріалів про родину Розумовських та собору Різдва Богородиці в Козельці, представлену Державним архівом Чернігівської області.
Сергій ЧЕРНЯКОВ
Фото автора та Сергія Бутка
Останні коментарі
13 years 45 тижнів тому
14 years 12 тижнів тому
14 years 24 тижні тому
14 years 37 тижнів тому
14 years 37 тижнів тому
15 years 4 тижні тому