Сербський кінорежисер, професор Югославської кіноакадемії Петар Любоєв у своїй статті про Довженківську кінопоему «Поема про море» писав: «Кажуть, є твори й автори, які знову і знову викликають до себе інтерес. До таких належить Олександр Петрович Довженко. Ми вважаємо, що слід поновити інтерес до творчості цього автора, який здійснив переворот у кіномистецтві, адже український поет екрану займає в російському радянському кінематографі найважливіше місце серед інших діячів пожовтневого кінематографічного руху .»
На Херсонщині інтерес до творів Олександра Довженка та до нього самого не переривався ні на мить. Адже Олександр Петрович перебував у місті Нова Каховка з перервами у 1950-1956 роках, написав «Поему про море», проводив кінопроби акторів. Фільм після смерті митця поставила Юлія Іполитівна Солнцева – його дружина та помічник. За роки перебування в місті Олександр Петрович став «своєю людиною» серед першобудівників Каховської ГЕС і міста Нова Каховка. Таким він залишився для новокаховчан до наших днів.
Вони пишаються тим, що така відома постать непересічно пов’язана з історією міста. На будинку № 19 по вулиці Леніна є меморіальна дошка з написом: «У цьому будинку жив і працював у 1952–1953 роках видатний кінорежисер і письменник Олександр Петрович Довженко». Його ім’ям названо вулицю та школу.
Нагадуванням про світлу та невмирущу пам’ять митця стало відкриття пам’ятника видатному українському письменнику, сценаристу, класику світового кінематографу Олександру Петровичу Довженку, що відбулося 22 вересня поточного року в день святкування 60-річчя заснування міста Нова Каховка, яке побудували на місці села Ключового при спорудженні Каховської ГЕС.
На втілення ідеї спорудження пам'ятника пішло 6 років. Все почалося з того, що інтелігенція міста звернулася до виконкому міської ради з проханням виділити місце для монумента. Ініціатором цієї важливої справи став ветеран державної податкової служби Микола Степанович Марченко.
Кошти збирали довго. Перераховували учні й учителі, пенсіонери, підприємці. Найдорожчим був внесок учнів школи №1, яка носить ім'я Олександра Довженка. Щоб зібрати тисячу гривень, школярі здавали металобрухт. Прості городяни перераховували по 20-50 гривень. Були перерахування з Миколаєва, Одеси, з інших міст від невідомих людей, від учнів і вчителів Херсонської школи №4. Кошти в сумі, якої не вистачало, за ініціативою фракції Партії регіонів міської ради були виділені з міського бюджету розвитку.
На відкритті пам’ятника особливу подяку висловлювали міському голові Володимиру Івановичу Коваленку, який народився на Черкащині та вже 30 років живе і працює в місті, що стало йому рідним, а також усьому депутатському корпусу міста, без підтримки яких ця подія відстрочилася б ще надовго.
Цією підтримкою ново-каховські депутати довели те, що в нашій країні все можна вирішити якщо цього захотіти.
Сам приклад депутатів ради 70-тисячного міста Нова Каховка з підтримки ініціативи міської інтелігенції щодо визначення місця для встановлення пам’ятника може позитивно вплинути на депутатів кількасот-тисячного міста Чернігова та кілька-мільйонного міста Києва щоб пришвидшили виконання пункту Указу Президента України від 24.11.2006 р. №998/2006 «Про вшанування пам’яті Олександра Довженка», який передбачає спорудження в містах Чернігові та Києві пам’ятників Олександру Довженку у вигляді повнофігурної композиції.
Поточного року в цьому питанні відбулися помітні зрушення, адже з проханнями вирішити питання про визначення Київрадою місця встановлення вже виготовленої скульптурної композиції «Мотор» до голови КМДА звернулися ГО Товариство «Чернігівське земляцтво» в м. Києві та ВГО «Селянське козацтво України». За дорученням голови КМДА Олександра Павловича Попова на ці звернення надійшли відповідні повідомлення з Головного управління містобудування та архітектури КМДА від 22.06.2012 р. №8137/0/18-2/27-12 та з Головного управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю КМДА від 02.08.2012 р. №051-1663. З отриманих повідомлень видно, що влада міста Києва працює над визначенням місця для встановлення композиції «Мотор» біля Національного центру Олександра Довженка.
З приводу вирішення Чернігівською міською радою питання про визначення місця встановлення пам’ятника Олександру Довженку в м. Чернігові, який буде виготовлений на кошти мецената Юрія Вікторовича Коптєва, Чернігівське земляцтво в м. Києві направило своє звернення Чернігівському міському голові Олександру Володимировичу Соколову. На дане звернення земляцтва надійшло повідомлення виконкому Чернігівської міської ради від 26.06.2012 р. №3-22/24-3881, яке хоч і не містить прямої відповіді на поставлене питання, але додає надію на те, що чернігівські депутати успішно справляться з почесним завданням, як і їх колеги з Нової Каховки.
Олексій ОРЄХОВИЧ,
заступник голови земляцтва,
член НСЖУ
Останні коментарі
13 years 35 тижнів тому
14 years 3 тижні тому
14 years 15 тижнів тому
14 years 28 тижнів тому
14 years 28 тижнів тому
14 years 46 тижнів тому