Про Олександра Довженка в подіях лютого місяця

Лютий місяць поточного року в житті земляцьких об’єднань України розпочався загальними зборами найбільшого столичного Чернігівського земляцтва, які відбулися в Міжнародному виставковому центрі на Броварському проспекті Києва.

До уваги допитливих оглядачів була розгорнута виставка Сосницького літературно-меморіального музею Олександра Довженка, яку київські сосничани першими оглянули разом з головою Сосницької районної державної адміністрації Василем Колосом, головою районної ради Олегом Триманою та керівником апарату райдержадміністрації Миколою Єсипенком.

Від земляцького відділення музею були передані десять експонатів на актуальну тематику.

У рамках урочистої частини зборів відбулась офіційна церемонія підписання Угоди про співробітництво між Чернігівською обласною державною адміністрацією, Чернігівською обласною радою та радою Товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві, яку скріпили своїми підписами голова облдержадміністрації Володимир Хоменко, заступник голови обласної ради Валентин Мельничук і голова ради Товариства Віктор Ткаченко

Пункт 7 підписаної Угоди передбачає: «У рамках підготовки та відзначення 120-річчя від дня народження українського письменника, кінорежисера, кінодраматурга, художника, класика світового кінематографу Олександра Довженка вжити заходів щодо вшанування його пам’яті, а також ініціювати створення Координаційної ради з питань підготовки та відзначення ювілею митця у 2014 році.»

Пропозиціями ради Товариства до Угоди пункт на Довженківську тематику передбачався в іншій редакції: «З метою гідного відзначення в 2014 році 120-річчя від дня народження геніального українського кінорежисера, видатного письменника і публіциста, класика світового кінематографа Олександра Петровича Довженка забезпечити здійснення наступних заходів:

- виконання комплексу робіт із капітального ремонту та технічного переоснащення кінотеатру імені О.П. Довженка в Сосниці, а також капітального ремонту Сосницької гімназії імені О.П. Довженка;

- проведення підготовчих робіт щодо розширення площ Сосницького літературно-меморіального музею О.П. Довженка шляхом спорудження нового музейного комплексу;

- належної підтримки звернення Сосницької районної ради від 15 червня 2012 року до Президента України щодо присвоєння О.П. Довженку звання Герой України (посмертно);

- визначення в місті Чернігові місця для спорудження пам’ятника О.П. Довженку у вигляді повно-фігурної композиції за рахунок меценатських коштів.»

В день зборів відбулися зустрічі сосничан з головою правління Ради земляцтв України у місті Москва, доктором політичних наук Миколою Ляхом, відомим громадським діячем, доктором медичних наук, академіком Тарасом Дудком - племінником Олександра Довженка, головою правління Чернігівського земляцтва в місті Москва Федором Яроцьким, президентом Всеукраїнської громадської організації «Інноваційна палата України» Василем Шепелем. В ході зустрічей обговорювалися актуальні питання подальшого співробітництва з різних напрямків діяльності, в тому числі й на Довженківську тематику.

Другого лютого в Міжнародному виставковому центрі відбулася випадкова зустріч заслуженого будівельника України Миколи Волощука з Президентом України в 2005-2010 роках Віктором Ющенком. Микола Федорович, який у 2009 році підтримав ініціативу щодо присвоєння звання Герой України (посмертно) Олександру Довженку, поцікавився у Віктора Андрійовича: чому він у 2010 році не підписав Указ про присвоєння звання Герой України (посмертно) Олександру Довженку, українському письменнику, кінорежисеру, кінодраматургу, художнику, класику світового кінематографа?

З цієї зустрічі стало відомо про те, що тоді, в 2009 – 2010 роках зі Служби забезпечення діяльності Комісії державних нагород та геральдики Секретаріату Президента України не доповідали Віктору Андрійовичу про існування нагородних документів щодо присвоєння звання Герой України (посмертно) Олександру Довженку.

Сьомого лютого Микола Волощук вдруге зустрівся з Віктором Ющенком. Віктор Андрійович вважає, що Олександр Довженко заслуговує такої нагороди.

З 7 по 17 лютого проходив 63-й Берлінський міжнародний кінофестиваль (Берлінале), на якому було продемонстровано більше 400 кінофільмів з 70 країн світу. В одному з місцевих кінотеатрів 11 лютого відбувся показ фільму Олександра Довженка «Земля» з музичним супроводом в живому виконанні київського музичного етно - гурту «Даха Браха».

28 лютого в Центральному державному архіві-музеї літератури і мистецтв України відбулася презентація спільного російсько-українського збірника щоденників «Олександр Довженко. Щоденникові записи», який є першою повною науковою публікацією щоденникових записів письменника за період з 1939 по 1956 роки. До недавнього часу щоденники були на закритому зберіганні у фондах російських архівів. Збірка була видана харківським видавництвом «Фоліо».

За оголошеннями, що розміщувалися на веб - сторінках Інтернет - видань, від Чернігівського земляцтва на презентації були присутні заступник голови Семенівського відділення, член Національної спілки журналістів Сергій Панкратьєв, а також автор цих рядків.

До початку презентації та після, дехто з присутніх на ній, хто по-справжньому бажає належної оцінки заслуг Олександра Довженка перед Україною та її народом, цікавилися: чому до 70-х роковин Корюківської трагедії автор кіноповісті «Україна в огні» не став офіційним Героєм України (посмертно)?

Разом з презентацією щоденників нашого геніального земляка в будівлі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтв України відкрилася виставка документів Олександра Довженка, яка буде працювати півтора місяця - до середини квітня.

Олексій ОРЄХОВИЧ,

заступник голови земляцтва, член Національної спілки журналістів України