Одні спалили, інші не зберегли - саме так можна говорити про долю села Зелений Гай, що було в Новгород-Сіверському районі. Землякам воно відомо ще як хутір Боєць.
Село заснували в ХІХ столітті. У березні 1943 року його вщент спалив загін карателів. Тоді було знищено 168 жителів, половина з них діти до 12-ти років.
Німецькі солдати, які квартирувались у сусідньому (через ліс) с. Авдіївка, були вражені жорстокістю карателів. Щойно повернувшись із хутора Боєць, квартиранти одного з Авдіївських помешкань бралися обома руками за голову та вголос про побачене хвалилися господині помешкання “О матка! О русіш!”. Господиня – “матка” здогадалася, про що німці їй хотіли повідомити – вчинили злочин людиноподібні звірі з числа співвітчизників.
У кіноповісті “Україна в огні” Олександр Довженко вустами старого полковника німецької розвідки Ернста фон Краузе, який начебто повчав свого сина-лейтенанта Людвіга, влучно характеризував тих, з ким воювали німці: “Ці люди абсолютно позбавлені вміння прощати один одному незгоди навіть в ім'я інтересів загальних, високих. У них немає державного інстинкту... Ти знаєш, вони не вивчають історії. Дивовижно. Вони вже двадцять п'ять літ живуть негативними лозунгами одкидання бога, власності, сім'ї, дружби! У них від слова «нація» остався тільки прикметник. У них немає вічних істин. Тому серед них так багато зрадників... От ключ до скриньки, де схована їхня загибель. Нам ні для чого знищувати їх усіх. Ти знаєш, якщо ми з тобою будемо розумні, вони самі знищать один одного”.
В своєму “Щоденнику” за 26 листопада 1943 року Олександр Петрович зробив запис: “Менi важко од свiдомостi, що “Україна в огнi” - це правда. Прикрита i замкнена моя правда про народ i його лихо”.
Після війни село Зелений Гай відродилося і вже в 1970 році в нім налічувалося більше 110 осіб. Однак впродовж наступних десятиліть у селі кількість жителів інтенсивно скорочувалася: хто вмер, хто виїхав. Робота по збереженню села практично не велась, а тому Чернігівська обласна рада констатувала його смерть - рішенням від 15 вересня 2009 року воно було знято з обліку.
За проведеними дослідженнями - з тих, хто народився в селі, останні роки в Україні проживало дев’ять осіб. Четверо з них народилися до війни.
Сьогодні одне з найчисельніших у столиці Чернігівське земляцтво всіляко намагається допомогти владним структурам області та районів зберегти кожне село, щоб про нього не говорили в минулому часі, як про покійного.
Наступного року Угода про співпрацю між обласною державною адміністрацією, обласною радою, Радою земляцтва обов’язково має включати спільні заходи щодо збереження сіл області.
Олексій ОРЄХОВИЧ
Останні коментарі
13 years 45 тижнів тому
14 years 13 тижнів тому
14 years 24 тижні тому
14 years 38 тижнів тому
14 years 38 тижнів тому
15 years 4 тижні тому