Так сталося, що український народ один із небагатьох у силу історичних ситуацій розпорошився по цілому світу. Це було зрозумілим і під час роботи IV Міжнародної наукової конференції „Українська діаспора: погляд із XXI століття", яка в кінці жовтня відбулася у Ніжині. Це ще один із авторитетних заходів, присвячених 10-літтю від дня створення Центру гуманітарної співпраці з українською діаспорою місцевого держуніверситету імені Миколи Гоголя.
У перший день роботи після офіційних привітань проректора вузу Станіслава Зінченка та заступника голови міськвиконкому Леоніда Шагана присутні мали можливість прослухати насичені фактами доповіді поважних учасників конференції. Галина Калюжна з Мінська зупинилася на діяльності об'єднання українців „Заповіт". Директор Міжнародного інституту освіти, культури та зв'язків з діаспорою Національного університету „Львівська політехніка" Ірина Ключковська зробила блискучий аналіз процесу єднання українців у всьому світі та специфіки самої світової української діаспори.
Відомий патріот України із Санкт-Петербурга, кандидат філософських наук Тетяна Лебединська, автор надзвичайно цікавої книги про український некрополь у Північній Пальмирі, повідомила, між іншим, що в її місті є 60 українських вулиць (серед них і Ніжинська), і якби проводити щороку свята вулиць з присутністю українських земляків, то нинішній Петербург знову повернув би своє давнє українське обличчя. Сама Тетяна Миколаївна була ініціатором виставки українських підручників ХУІІ-ХІХ століть, на якій, на превеликий жаль, державної України не було. Вона ж створила і слов'янську школу, у якій вивчали і українську мову, але клас проіснував лише чотири роки. Галина Якубович із Молдови наголосила, що там українці живуть в унікальній державі. Українців налічується понад 350 тисяч, але через різні тертя між Молдовою та штучно утвореною Бессарабією, довелося зазнати чимало утисків. Та, незважаючи на все, там є понад-100 українських шкіл.
Від московського українського товариства „Славутич" слово мала Людмила Котляр.
На конференції звучали і інші цікаві виступи, у яких було вболівання за долю України, за її національну неповторність. І добрим підтвердженням нашої неперебутності, наступного дня стала поїздка учасників конференції до гетьманської столиці Батурина. Матеріали ювілейного зібрання будуть видані окремим збірником і зможуть прислужитися всім патріотам України у подальшому гуртуванні народу. Від себе хотілось би сказати, що і наше Чернігівське земляцтво у м. Києві прагне постійно гуртувати чернігівців на далеких і ближчих меридіанах і в цьому плані докладає максимальних зусиль для співробітництва із інтелектуальним центром гуманітарної співпраці з діаспорою, котрий нині очолює доцент університету Валентина Сидоренко.
Леонід ГОРЛАЧ
Останні коментарі
13 years 45 тижнів тому
14 years 12 тижнів тому
14 years 24 тижні тому
14 years 37 тижнів тому
14 years 37 тижнів тому
15 years 4 тижні тому