ЗВЕРНЕННЯ ДО СОСНИЦЬКИХ ГАЗЕТЯРІВ-ЧАСІВЦІВ

 

Шановні земляки - колеги по перу!

Дуже добре, що ваш колектив опікується тими питаннями, які турбують не тільки мешканців району, а й вихідців з Довженкового краю, котрі мешкають у різних куточках України та за її межами.

Щиро вдячний за те, що знаходите можливість і розміщуєте на шпальтах Сосницької незалежної газети «Час» матеріали з веб-сайту Чернігівського земляцтва в м. Києві.

На «ес-ем-ес-ки невідомих авторів» щодо матеріалу передрукованого з веб-сайту земляцтва, які надійшли до редакції газети «Час», вважаю за необхідне зробити наступне повідомлення.

Презентація матеріалів про населені пункти району «Все для земляків», в об’ємах більших за тих, що увійшли до колективної праці – книги «Сіверські скрижалі», буде здійснюватися виключно на земляцькому веб-сайті. Передрук його можливий з відповідними посиланнями.

В матеріалах буде викладатися інформація, що підтверджується документами та неупередженими свідченнями очевидців, яка може не подобатися окремим читачам, або не сходитися з їх версіями. А тому немає потреби викладене в матеріалах називати «брехнею».

Брехав Гебельс у своїх промовах у роки Другої світової війни, а ми пропонуємо співпрацю в добрих справах, участь у яких можуть брати всі небайдужі. Свою позицію треба висловлювати відкрито, а не приховано, як у випадку з «ес-ем-ес-ками». При цьому кожному, хто з чимось не згоден, варто звертатися до першоджерел і, перш за все, до офіційних й архівних документів. Презентація  проводиться для того, щоб максимально уточнити топонімічні, краєзнавчі, історичні та інші відомості про населені пункти району.

Навколо презентованого матеріалу про с. Велике Устя немає потреби влаштовувати суперечки. Ми маємо неспростовні дані про те, що вчитель Великоустівської ЗОШ І – ІІІ ст., шкільний бібліотекар, керівник літературно-краєзнавчого гуртка Валентина Мовчан збирає інформацію про різні події з життя села. Можливо на сьогодні вона, чи хтось інший, має значно більше інформації про село, ніж на початок 2007 року, коли Чернігівське земляцтво спільно з Чернігівською облдержадміністрацією і обласною радою розпочали роботу по підготовці книги, яка отримала назву «Сіверські скрижалі». Тоді з райдержадміністрації до земляцтва надійшов коротенький матеріал про Велике Устя, який в подальшому прискіпливо уточнювався, а потім зайняв своє місце в книзі.

Велике Устя належить до тих населених пунктів, про які мені особисто вдалося накопичити  матеріал, в тому числі документальний, якого достатньо для написання окремої книги. Працюючи в селі з листопада 1985 по лютий 1989 року спілкувався з багатьма тогочасними довгожителями Великого Устя, а також з тими, хто мав перекази від батьків і дідів. Багато змістовної інформації щодо історії села отримав і від мешканців сусіднього Долинського: Марії Сергіївни Гамалій – депутата Верховної Ради УРСР 2-го скликання (1947-1951 рр.) та 3-го скликання (1951-1955 рр.); Гаврила Петровича Коваленка – почесного колгоспника колгоспу «Авангард».

Про знищення в минулому садиби (дачі) відомого вченого, доктора хімії Якова Миколайовича Барзиловського можна говорити різне, бо вже немає живих свідків тих подій. Відомо тільки одне: садиба була, але до наших часів не достояла. Згоріла вона, чи розібрали рештки після пожежі – результат один. За наявними даними, першопричиною його руйнації була пожежа.

Якщо є потреба – «ес-ем-ес-ники», які незгодні з цифрами, що надає сільська рада про будинки та душі, можуть легко порахувати кількість хат у селі та мешканців у них. Їх вклад буде обов’язково врахований.

Провідний німецький філософ, логік, математик, фізик, мовознавець і дипломат Готфрід Лейбніц говорив: «Не сперечайтесь, а обчислюйте!»

 

Зі щирою повагою та побажанням успіхів,

Олексій ОРЄХОВИЧ,

заступник голови Чернігівського земляцтва в м. Києві,

член Національної спілки журналістів України

nbsp;