Звіт про виконання угоди

Звіт про виконання Угоди про співпрацю Чернігівської обласної державної адміністрації,Чернігівської обласної ради, Ради товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві на 2011 рік

Земляцький рух в Україні розпочався в середині 90-х років минулого століття. У любові до рідного краю гуртуються всі — незалежно від віку, освіти, доходів, політичних переконань. Найчисленнішим із усіх земляцтв, які нині функціонують у столиці, є товариство «Чернігівське земляцтво» в м. Києві. До його складу входять більше 3000 киян — вихідців із Чернігівщини.

Члени земляцтва беруть активну участь в економічному житті області, допомагаючи розвиткові інфраструктури регіону, туризму, залученню інвестицій, підтримуючи соціальну сферу. Члени товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві — постійні учасники урочистих заходів, що проходять в області з нагоди державних свят, визначних дат, днів міст і сіл, культурно-мистецьких акцій, ярмарків. За їхнього сприяння в населених пунктах відбуваються концерти відомих колективів і солістів.

28 квітня в Київському палаці спорту відбулися урочисті збори з нагоди 15-річчя товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві. Під час урочистостей було підписано Угоду про співпрацю між Чернігівською облдержадміністрацією, Чернігівською обласною радою та Радою товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві на 2011 рік. На виконання положень даної Угоди протягом минулого року в області було проведено низку заходів.

До п. 1 Зосереджувати спільні зусилля на розв’язанні питань модернізації економіки області, підвищенні інвестиційної привабливості регіону та введенні в дію найважливіших соціальних об’єктів.

У рамках реалізації Програми розвитку виставкової діяльності в Чернігівській області на 2010—2011 роки представники провідних підприємств, установ, організацій області, суб’єкти підприємницької діяльності, майстри народних промислів приймали активну участь у пріоритетних загальнодержавних, міжнародних та міжрегіональних виставкових заходах:

  • XVII Міжнародній туристичній виставці «Україна — подорожі та туризм» у м. Києві (23—25 березня),
  • Всеукраїнському благодійному Великодньому ярмарку в м. Києві (14—17 квітня),
  • XXII Міжнародній універсальній виставці-ярмарку «Весна в Гомелі» (18—21 травня),
  • ХХІІІ Міжнародній агропромисловій виставці-ярмарку «Агро–2011» у м. Києві (2—5 червня),
  • VII Міжнародній агропромисловій виставці «Агрофорум/Фермер України» (9—12 листопада) тощо.

Загалом, у 2011 році було проведено 21 тематичну виставку-ярмарок на базі виставкового центру при Чернігівській регіональній торгово-промисловій палаті, 41 виставку-ярмарок з нагоди свят та історичних подій в районах і містах області, святковий ярмарок у рамках Міжнародного молодіжного фестивалю «Дружба-2011» (с. Сеньківка Городнянського району), виставку-презентацію «Сіверські контракти-2011» в рамках загальнодержавної виставкової акції «Барвиста Україна» (Національний комплекс «Експоцентр України» в м. Києві), святкові виставку-ярмарок та виставки-презентації 22 районів області у рамках V Міжнародного інвестиційного Форуму.

До п. 2 Співпрацювати в напрямі створення умов для повноцінного розвитку учнів загальноосвітніх навчальних закладів, студентів вищих навчальних закладів, соціального захисту вихованців шкіл-інтернатів із числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів.

З метою розвитку творчих здібностей і виявлення обдарованої молоді за співпраці з представниками товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві учні загальноосвітніх навчальних закладів м. Чернігова та Чернігівського району брали активну участь у конкурсі поетичної творчості «Поетичні струмочки Сіверського краю» (підсумки та нагородження переможців і учасників конкурсу були підведені в травні 2011 року), а також у конкурсі дитячої та юнацької творчості «Чисті роси-2011». Крім цього, минулого року розпочато підготовку до участі учнів загальноосвітніх навчальних закладів у дитячому конкурсі декоративно-прикладного мистецтва «Перлини рідної Сіверщини» (грудень 2011 року — квітень 2012 року).

19 листопада 2011 року в м. Батурині при церкві Покрови Пресвятої Богородиці відкрився Центр дитячої творчості, який очолив предстоятель церкви о. Роман. Участь облаштуванні центру взяли представники товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві.

До п. 3. Максимально використовувати можливості «Земляцтва» для налагодження співпраці та прямих контактів між закладами культури і мистецтва, обласними відділеннями творчих спілок, фондами, аматорськими та іншими організаціями культури Чернігівщини і Києва.

З метою налагодження співпраці між закладами культури та мистецтва, Чернігівським обласним навчально-методичним центром культури та мистецтв у рамках святкування дня Києва на Майдані Незалежності у травні 2011 року відбулося свято земляцтв України, організоване Всеукраїнською асоціацією земляцтв України. Біля чернігівського намету було встановлено телеекран, на якому демонструвалися фотографії різноманітних подій з життя земляцтва, а також встановлено інформаційні стенди з інформацією про створення та етапи розвитку земляцького руху на Чернігівщині, найголовніші події в житті земляцьких організацій, відомих земляків.

19 жовтня 2011 року у смт Сосниця відбулися святкові заходи з нагоди 45-річчя від дня заснування Сосницької дитячої музичної школи. За ініціативи Сосницького відділення товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві школі присвоєне ім’я Марка Федоровича Полторацького (видатного хорового диригента, оперного співака, музичного діяча, мецената, сосничанина за походженням). Цього ж дня за участю заступника голови земляцтва, голови Сосницького відділення Олексія Орєховича відбулося відкриття пам’ятної дошки, виготовленої відділенням і встановленої на фасаді старовинного будинку школи.

До п. 4. Проводити презентації нових видань, сприяти розповсюдженню української книги, оновлювати книжкові фонди сільських і шкільних бібліотек, підтримувати розвиток книговидання.

19 вересня 2011 року в м. Чернігові за участю Чернігівського міського голови Олександра Соколова, голови Ради товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві Віктора Ткаченка, відомого поета Леоніда Горлача та лауреата премії імені Дмитра Яворницького Національної спілки краєзнавців України Василя Устименка відбулася презентація книги «Сіверські скрижалі». Дана книга — краєзнавче дослідження, яке охоплює широке коло питань, в тому числі історії міст і сіл Чернігівщини від першої згадки про них, походження назв населених пунктів, річок, озер, лісів, боліт тощо.

26 жовтня 2011 року в Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. В. Г. Короленка відбулася презентація четвертого збірника з історії сіл Чернігівського району «Дніпровське: минуле та сьогодення». Книга видана на кошти відомого земляка, народного депутата України 3-го скликання (1998—2002 рр.) Анатолія Матвійовича Новіка. За його фінансової підтримки у с. Дніпровському збудовано також церкву преподобного Миколи Святоші, освячення якої відбулося 27 жовтня 2011 року.

30 листопада 2011 року в Бобровицькій центральній районній бібліотеці відбулася презентація історико-краєзнавчої книги «Не бував ти у наших краях!» (упорядник та редактор Дмитро Головко, художник Василь Лопата). Участь у презентації взяли голова Бобровицького відділення товариства «Чернігівське земляцтво» у м. Києві Андрій Пінчук, перший заступник голови Ради товариства Тетяна Літошко, поважні земляки Надія Голота, Петро Кононенко, Іван Сидоренко, В. Костюк.

Крім цього, в Ядутинській ЗОШ І—Ш ст. Борзнянського району відбулася презентація книги Миколи Обушного «Ядути. Село і люди». У Куликівському районі за сприяння директора Київського геологорозвідувального технікуму Володимира Лузана видано книгу місцевої авторки Л. Богданової «До тебе човником пливу» про с. Ковчин Куликівського району.

До п. 5. Об’єднувати зусилля в напрямі розвитку туризму та краєзнавства на Чернігівщині.

Протягом року туристичний потенціал Чернігівського краю було презентовано в брошурі «Чернігівщина туристична». Творчі майстерні та досягнення народного мистецтва Чернігівської землі експонувалися в Чернігівському обласному осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва та у мистецькій галереї «Круті сходи». Особливе враження на земляків справили вироби керівників та учнів 11 студій Центру ремесел, що діє при Чернігівському обласному навчально-методичному центрі культури та мистецтв, а також художня творчість членів народного аматорського об’єднання «Деснянська палітра».

9 вересня 2011 року в м. Чернігові на території Валу відбулося урочисте відкриття фотоалеї «Чернігів стародавній». У відкритті взяв участь голова Ради товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві Віктор Ткаченко. У рамках просвітницької програми «Зустрічі на стародавньому Валу» відбулася презентація книг «Сіверські скрижалі» та «Зведи свій храм» за участю Голови Ради товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві Віктора Ткаченка, відомого поета Леоніда Горлача та лауреата премії імені Дмитра Яворницького Національної спілки краєзнавців України Василя Устименка.

10 листопада 2011 року в Ріпкинській гімназії за участю голови Ріпкинського відділення товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві Володимира Коваленка відбулося урочисте відкриття музейної кімнати Арнольда Грищенка — доктора філологічних наук, професора, дійсного члена Академії педагогічних наук України, заслуженого діяча науки і техніки України.

У м. Носівці за фінансової і організаційної допомоги членів Товариства виготовлено пам’ятник воїнам-афганцям, який планується встановити навесні 2012 року.

За участю представників Варвинського відділення товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві проведено низку заходів по вшануванню знаних у світі земляків О. Бодянського, Г. Вороного та Ф. Вороного. Зокрема, відбувся прем’єрний показ п’єси В. Саверської-Лихошви «Геній Журавки».

До пп. 6, 7. Участь членів товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві у підготовці та відзначенні:

  • Міждержавного літературно-мистецького свята «Нетлінне „Слово…“», у рамках якого відбулася однойменна науково-практична конференція (м. Новгород-Сіверський, 28 травня);
  • обласного козацького свята (м. Батурин, 12 червня);
  • ІІІ обласного фольклорного фестивалю-конкурсу ім. Василя Полевика (м. Щорсі та с. Займище Щорського району, 12-13 червня);
  • Міжнароднго молодіжного фестивалю «Дружба — 2011» біля Монумента Дружби (с. Сеньківка Городнянського району, 25 червня);
  • Третього відкритого регіонального фольклорно-туристичного фестивалю «Відродження» та Першого Всеукраїнського турніру з кулачних та спортивних ножових боїв «Прилуцький герць», які пройшли в рамках ІІІ Міжнародного фестивалю слов’янської культури та бойових мистецтв «Перунів полк» (с. Манжосівка Прилуцького району, 20 серпня);
  • IV Відкритого фестивалю традиційної слов’янської культури та бойових єдиноборств «Київська Русь» (смт Любеч Ріпкинського району, 27 серпня). Під час заходу в рамках проекту «Єдина Україна: Схід і Захід разом» до смт Любеча прибули національні святині — Всеукраїнська Рушникова доріжка єдності та ікона Святогірської Божої матері. Крім цього, відбулося відкриття пам’ятника видатному церковному та культурному діячу Антонію Печерському;
  • урочистості з нагоди відкриття пам’ятника святителю Іоасафу, єпископу Бєлгородському та богослужіння з нагоди 100-річчя прославлення святителя, яке відбулося на площі перед Спасо-Преображенським кафедральним собором (м. Прилуки, 24 вересня);
  • Всеукраїнського літературно-мистецького свята «Седнівська осінь — 2011», під час якого відбулося відкриття пам’ятника перекладачу і поету, уродженцю Седнева, А. Казці (смт Седнев Чернігівського району, 1 жовтня).

Члени Товариства також стали активними учасниками святкових заходів в Ічнянському районі, проведених з нагоди 110-річчя від дня народження поета Василя Григоровича Чумака (січень 2011 року), а також літературно-мистецького свята «Качанівські музи» (вересень 2011 року, Національний історико-культурний заповідник «Качанівка»).

Крім цього, члени товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві брали активну участь у підготовці та відзначенні 66-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні, 70-ї річниці початку Великої Вітчизняної війни та початку партизанського руху в Україні, 68-ї річниці визволення Чернігівщини від німецько-фашистських загарбників. Зокрема, за участю земляків 22 вересня 2011 року у с. Єліне Щорського району відбулося урочисте відкриття Музею історії партизанського руху на Чернігівщині у 1941—1943 роках та пам’ятника «Партизанам Великої Вітчизняної війни» на території Музейно-меморіального комплексу партизанської слави «Лісоград».

До п. 8. Участь членів товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві у заходах з відзначення:

  • 120-ї річниці від дня народження П. Г. Тичини (м. Чернігів, 27 січня). У рамках заходу відбувся урочистий мітинг з нагоди відкриття меморіальної дошки на честь П. Г. Тичини (на будівлі колишнього Чернігівського оціночно-статистичного бюро, де він працював в 1914—1916 роках) та урочистий вечір в Чернігівському молодіжному театрі;
  • 975-річчя першої літописної згадки про Спасо-Преображенський собор у місті Чернігові (6 жовтня), у рамках заходів архієпископ Чернігівський і Новгород-Сіверський Амвросій (УПЦ) відправив святковий молебень у Спасо-Преображенському соборі, після чого в обласному філармонійному центрі фестивалів та концертних програм відбулися урочисті збори та святковий концерт;
  • відкриття пам’ятника Марку Бернесу та святкові заходи з нагоди 100-річчя від дня народження видатного земляка (м. Ніжин, 12 листопада), у рамках заходу відбулося висаджування ялинової алеї у Театральному сквері та погашення пам’ятного конверту, спеціально випущеного «Укрпоштою» до 100-річного ювілею Марка Бернеса (участь у заході взяв володар Премії Ліги Українських меценатів ім. Є. Чекаленка Ю. Коптєв);
  • 100-річчя Свято-Покровського храму (с. Жукля Корюківського району, 10 липня), під час святкування голова Корюківського відділення товариства «Чернігівське земляцтво» у м. Києві В. Устименко представив свою нову книжку про будівництво цього храму під назвою «Зведи свій храм»;
  • 70-річчя від дня загибелі на полтавській землі Героя Радянського Союзу, генерал-полковника Михайла Петровича Кирпоноса (Вертіївський військово-історичний музей ім. М. Кирпоноса, Ніжинський район, 20 вересня);
  • 120-річчя від дня народження Бориса Леонідовича Смирнова — нейрохірурга, академіка АН Туркменської РСР, індолога, який народився в с. Козляничі Сосницького району (Сосницький краєзнавчий музей ім. Ю. Виноградського, 15 грудня): Сосницьке відділення земляцтва вийшло з ініціативою щодо присвоєння центральній районній лікарні імені Бориса Смирнова та підготувало матеріал, за яким виготовлено експозицію музею, присвячену ювілярові.  .

До п. 9 Забезпечити постійний обмін інформацією про діяльність «Земляцтва» та добрі справи у розбудові економіки, духовності і матеріального добробуту Чернігівщини, ситуацію в області.

16 грудня 2011 року у м. Києві у конференц-залі Міжнародного виставкового центру відбулися святкові заходи з нагоди десятилітнього ювілею часопису товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві «Отчий поріг». Дане видання активно сприяє інформаційному обміну між земляками у Києві та Чернігівщиною, пропагує кращі надбання жителів області. Ювілейний 120-й номер газети вийшов із вітанням голови обласної державної адміністрації Володимира Хоменка. Крім цього, від облдержадміністрації редакція часопису «Отчий поріг» отримала у дарунок бібліотечку книг місцевих авторів.

Також, слід зазначити, що співпраця з Товариством дає можливість поповнювати бібліотеки районів області художньою та науково-публіцистичною літературою, періодичними виданнями, а також передплачувати часопис «Отчий поріг».

Підготовлено Управлінням з питань внутрішньої політики

та зв’язків з громадськістю облдержадміністрації