15 листопада минув рік, як віце-спікер Верховної Ради України Микола Томенко та голова Чернігівської обласної ради Наталія Романова провели зустріч із вчителями та школярами Сосниці, презентували їм проект “Україні потрібні герої”, який передбачає проведення різноманітних заходів для популяризації визначних історичних постатей України, таких як: Микола Гоголь, Михайло Грушевський, Олександр Довженко, Іван Котляревський, Петро Сагайдачний, Григорій Сковорода, Василь Симоненко, Леся Українка та інших. Тоді ж гості відвідали літературно-меморіальний музей Олександра Довженка та передали унікальні аудіозаписи виступу геніального кіномитця на 2-му з’їзді письменників СРСР, фрагменти «Зачарованої Десни» у виконанні Олександра Гая та Юрія Тимошенка, радіокомпозиції його найвідоміших творів, що були записані в Національній радіокомпанії України, відеозапис виступу українською мовою у Москві на ІІІ Всеслов’янському мітингу в травні 1943 року.
Впродовж свого більш ніж тринадцятилітнього існування Чернігівське земляцтво, крім різноманіття добрих справ, також проводить масштабні заходи для популяризації визначних історичних постатей – вихідців з Чернігівщини.
Так, наприклад, в минулому році за фінансової підтримки прилучанина з Москви Юрія Коптєва було знято короткометражний фільм „Довженко починається, або Сашко реформатор”, де розповідається про перші кроки Олександра Довженка в кінематографі, які не були відомими для широкого загалу.
Фільм створили режисер Василь Домбровський, сценарист Сергій Тримбач, кінооператор-постановник Євген Калін, оператор Олексій Калін, художники-постановники Євген Пітенін, Ігор Беляк.
Наш земляк з Прилуччини – член Національної спілки кінематографістів України Євген Калін доклав багато старань, щоб про Олександра Довженка продовжували дізнаватися якомога більше людей у світі, а тому свою кінострічку вже презентував на кількох міжнародних кінофестивалях. У його найближчих планах покази фільму в Мінську, Санкт-Петербурзі.
На кінофестивалі, що пройшов минулого місяця в Дамаску, фільм отримав головний приз.
Мабуть, не в останню чергу причиною такого успіху є головна операторська стратегія Євгена Каліна – зняти кіно про свого земляка Олександра Довженка періоду Великого німого в дусі самого Великого німого. Звідси й виражальний аскетизм. І чорно – біла плівка, і небагатослівність субтитрів, і виразна міміка акторів, і закадрова фортепіанна музика. І, звісно, гумор – від ґеґів із виразним чаплінівським присмаком до веселої ліричності самого Довженка.
Зрештою, мова про найсвітліший і найпіднесеніший період у житті майстра. Час, який можна назвати періодом великих сподівань і великої романтики, а простіше – молодість.
На кінофестивалі Євген Калін не задовольнився тільки популяризацією Олександра Довженка. Там він знайшов можливість повідомити поважним учасникам кінофестивалю про Всеукраїнський відкритий конкурс акторської майстерності ім. Миколи Яковченка, засновниками якого є голова Товариства „Чернігівське земляцтво” в м. Києві Віктор Ткаченко та почесний громадянин м. Прилуки Юрій Коптєв, про те, як земляки - чернігівці шанують талановитого сміхотворця ХХ століття, народного артиста УРСР.
З рук кінооператора – постановника фільму „Довженко починається, або Сашко реформатор” директор Дамаського міжнародного кінофестивалю пан Мохамад Аль-Ахмад отримав пам’ятну медаль Всеукраїнського відкритого конкурсу акторської майстерності ім. Миколи Яковченка.
Ми щиро вітаємо свого земляка – справжнього патріота нашого Чернігово-Сіверського краю Євгена Каліна з відзначенням фільму високою нагородою кінофестивалю та дякуємо йому за популяризацію сосницького Олександра Довженка.
Олексій ОРЄХОВИЧ,
керівник Сосницького відділення
Останні коментарі
13 years 45 тижнів тому
14 years 12 тижнів тому
14 years 24 тижні тому
14 years 37 тижнів тому
14 years 38 тижнів тому
15 years 4 тижні тому