№ 5 (125), 2012 газети «Отчий поріг»

Від Богдана до Івана не було гетьмана
 
У колишній гетьманській столиці Батурині відбувся захід під назвою "На гостинах у гетьмана".  Приурочений він до 373-ї річниці з дня народження Івана Мазепи. Саме 20 березня 1639 року в селі Мазепинці поблизу Білої Церкви народився майбутній керманич української держави.
 
Крізь віки пам'ять народна пронесла славу про діяння гетьмана, який прагнув підняти Україну до рівня європейських держав. Заповідник "Гетьманська столиця" кожного року вшановує світлу пам'ять Івана Мазепи, який був гетьманом у Батурині 21 рік. 
 
Культурно-мистецький захід розпочався на Цитаделі Батуринської фортеці, де у церкві Воскресіння Господнього відбулася заупокійна літія по душі гетьмана України.
 
Після служби учасники заходу та гості поклали живі квіти до пам'ятника «Гетьмани. Молитва за Україну», де представлені п'ять гетьманів. Серед них у лицарських обладунках сам І. С. Мазепа.
 
Далі святкування продовжилось у приміщенні міського Будинку культури, де на честь великого гетьмана була відкрита виставка скульптури і графіки «Таємниця образу Івана Мазепи». 
 
З нагоди річниці з дня народження гетьмана відбулася презентація буклету «Гетьман Іван Мазепа». В ньому систематизовано основні дані про його життєвий шлях та політичну діяльність. В буклеті також представлена частина фондової колекції заповідника «Гетьманська столиця», яка присвячена образу І. Мазепи. 
 
Гетьман був всебічно розвинутою особистістю. Мав європейську освіту, був вправним дипломатом, воєначальником, а також володів вмінням віршувати. Наукові співробітники відділу Цитаделі та Музею археології НІКЗ "Гетьманська столиця" представили до уваги слухачів "Думу" гетьмана, а також ознайомили всіх присутніх з дипломатичними посольствами до Батурина в часи Мазепи. Завершилось святкування переглядом документального фільму про Івана Степановича Мазепу. 
 
Кожен, хто відвідав захід, не залишився байдужим до історичного минулого рідного краю та, мабуть, замислився над майбутнім України. Так, як колись вболівав за її долю Іван Мазепа.  
 
Минуло понад три століття з часу правління гетьмана, але в пам'яті народній його образ живе як символ патріотизму та боротьби за волю. Щоб пройти стежками, якими колись ходив Мазепа, завітайте до Батурина та прослухайте розповіді науковців заповідника "Гетьманська столиця", які повідомлять вам про історію колишньої гетьманської резиденції.
 
Наталія СУШКО,
науковий співробітник
НІКЗ "Гетьманська столиця

 

Прикріплений файлРозмір
Otch_p5.12.pdf1.54 MБ